H
22 nap van hátra a tanévből. 2015. május 23., 06:12 - Dezső
Csaknem 100 milliárd forint hiányzik a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) zavartalan működéshez, a 2016. évi központi költségvetésről szóló törvényjavaslat azonban nem garantálja a forráshiány csökkenését, ezért a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) nyílt levélben fordult az országgyűlési képviselőkhöz. Galló Istvánné, a PSZ elnöke május 18-án sajtótájékoztatón elmondta: a Klik évek óta csak görgeti maga előtt a forráshiányból adódó problémákat.
H
Emmi: minden készen áll az érettségire       Budapest, 2015. május 2., szombat (MTI) - Minden készen áll az érettségi vizsgákra, amelyek a magyar nyelv és irodalommal, illetve a magyarral mint idegen nyelvvel kezdődnek hétfőn - mondta Sipos Imre, az Emberi Erőforrások Minisztériumának köznevelésért felelős helyettes államtitkára az M1 aktuális csatorna szombat délelőtti műsorában.
A köznevelési törvény módosításáról szóló törvényjavaslat általános vitájával folytatta munkáját az Országgyűlés február 20-án délután. A javaslatot jegyző fideszes Kucsák László expozéjában kiemelte: az előterjesztés a települési önkormányzatok köznevelési intézményeinek működtetésére vonatkozik, valamint az ezzel összefüggő feladatokat érinti. Az ellenzéki felszólalók nem támogatták a javaslatot.
 Egyértelművé válik a közösségi szolgálat elvégzésének végső határideje, kötelező lesz az etikai kódex elkészítése a pedagógusoknak, bővül az Oktatási Hivatal feladatköre - többek között ezt tartalmazza a köznevelési törvény január 1-én életbe lépő módosítása.
A pedagógiai-szakmai szolgáltatások átkerülnek az Oktatási Hivatalhoz, változhat a közösségi szolgálat igazolása, valamint indokoltnak látja a kormány egy új típusú, többcélú intézmény létrehozását, amely óvodai és bölcsődei feladatot szervezeti és szakmai tekintetben önálló intézményegységek keretében láthat el - többek között ezeket a változtatásokat tartalmazza a köznevelési törvény módosítására november 18-án benyújtott kormányzati javaslat.
A köznevelési törvény módosítását kezdeményezi a szakminiszternél a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ).
A köznevelési törvény értelmében a nyári időszak alatt ügyeletes óvodának kell fogadnia a gyerekeket. Az intézményeket az önkormányzat jelöli ki
"Őszi nagytakarítás az oktatásban" címmel szervez országos megmozdulást október 5-én, a pedagógusok világnapján a tanárokból és szülőkből álló Hívatlanul Facebook-csoport. A felhívás szerint a köznevelési törvény semmibe veszi a gyermekeket, a tanárokat és a szülőket is: "mivel a törvény megalkotásákor sem a szülőket, sem a tanárokat nem kérdezték meg, most hívatlanul itt vagyunk, tiltakozunk és követeljük az új köznevelési törvény eltörlését, a felelősök elbocsátását" - írják.
Az az új szabály, mely szerint a tanulóknak négyig az iskolában kell maradniuk, már az első napokban elnéptelenítette a gyerekkönyvtárakat. a szeptembertől életbe lépett regula lehetőséget ad arra, hogy az iskolák kevesebb könyvtári szakembert foglalkoztassanak, és a könyvárban dolgozók képzettsége is alacsonyabb lehet, mint korábban volt.
A köznevelési törvény a szülők jogairól és kötelezettségeiről, a szülői szervezet és az iskolaszék működéséről – hatályos 2012. szeptember 1-től (2011. évi CXC. törvény szövegrészlet), továbbá a végrehajtásról, a szülői szervezet működésének szabályozásáról szóló 20/2012. EMMI rendelet